První trénink

První trénink aikida je pro začátečníka jako vstup do neznámé krajiny. Všechno je podivné − pozdrav úklonou, občasná japonská slovíčka, neznámé kroky, pohyb s partnerem, ukázky technik, rytmus vyučování…
Přicházíte na první trénink zjistit, co to vlastně aikido je, a po hodině cvičení máte víc otázek než před ní. Co to všichni říkají na pozdrav? Proč děláme tento krok? Mám silně držet, nebo pustit? Kdy mám vlastně spadnout? Jaký je smysl toho dechového cvičení? Dělám to správně?

Samozřejmě, že to děláte správně! Děláte to nejlépe, jak na první pokus dovedete. A každým dalším pokusem, každým dalším tréninkem to budete dělat lépe a cvičení vám bude přinášet větší radost. Máte všechno, co potřebujete, abyste mohli cvičit aikido. Chybí vám pouze kontext, do kterého byste mohli zasadit právě naučené věci, posoudit svoje pokroky a těšit se z nich.

Tento kontext budete získavat postupně, jak budete krajinu aikida prozkoumávat. Aikido totiž má logiku, cvičení má strukturu, techniky mají smysl. Jenže je toho příliš mnoho na to, abyste všechno odhalili a pochopili během jednoho tréninku.

Avšak už na prvním cvičení můžete hloubku a krásu aikida tušit. Pokud vás aikido intuitivně oslovuje, pokud probouzí vaši zvědavost, důvěřujte sami sobě a začněte cvičit pravidelně.

»