Zkoušky

V aikidě máme šest žákovských stupňů (6.–1. kjú) označených bílým opaskem a osm mistrovských stupňů (1.–8. dan) označených černým opaskem. S technickou úrovní souvisejí i široké černé nohavice (hakama), u nás se nosí od 2. kjú.

Zkoušky na technické stupně jsou přirozenou součástí tréninku aikido a velmi důležitou pedagogickou pomůckou. Jednotlivé stupně jsou jako schody, po kterých postupně stoupáte. Díky nim budete vždy vědět, co se máte v aikido aktuálně naučit, abyste postoupili ve svém cvičení. Tak se vám nestane, že byste zabloudili, sešli z cesty nebo začali stagnovat.

Nicméně, zkoušky nejsou soutěž ani předvádění se. Jsou pouze příležitostí ukázat, že jste v aikido postoupili dál, a mohli se soustředit na další rozvoj. Zkoušky děláme, když máme pocit, že už je ten správný čas, nevypisují se na ně žádné povinné termíny.

Po pár měsících cvičení vás čekají zkoušky na 6. kjú. Když se podíváte do zkušebního řádu, zjistíte, že na tyto zkoušky potřebujete vědět pouze základní pády (mae ukemi, uširo ukemi, zempó ukemi), chůzi po kolenou (šikkó), základní kroky (irimi, tenkan, kaiten), základní útoky (aihammi katatedori, gjakuhammi katatedori, šómen uči, jokomen uči) a trochu teorie v rozsahu této příručky.
Protože všechny tyto věci budete dělat na každém z tréninků, budou pro vás první zkoušky opravdu jednoduché − nejtěžší asi bude přiřadit si pár japonských slovíček k příslušným pohybům. Na konkrétní detaily se před zkouškami zeptejte pokročilých studentů, s jejich pomocí bude pro vás příprava hračkou.

Kromě pravidelného cvičení a této příručky se vám budou ke zkouškám hodit:

« »